|
|
Geneseo Republic - Geneseo, IL
  • Leaf track claims sixth at RI Invite

  • The Geneseo boys’ track and field team battled some of the area’s best at the April 25 Rock Island Invite and captured a sixth-place finish.
    • email print
  • The Geneseo boys’ track and field team battled some of the area’s best at the April 25 Rock Island Invite and captured a sixth-place finish.
    “This was a phenomenal meet for us,” said head coach Don Fredericks. “This 16-team field is one of the top invitationals in the state for the entire season, and for us to get sixth and beat some of the teams we did, we had a really good meet. I am really proud of the way the team competed.”
    Geneseo’s field event athletes helped lead the way with 14 Top 5 finishes.
    A. J. Marmion and Nick Verbeck nabbed first-place finishes for Geneseo in the discus – Marmion in discus A with a throw of 159-10 and Verbeck in discus B with a toss of 151-6.
    Josh Beard came close to breaking the school record in the triple jump with a second-place finish in the A division with a leap of 45-3 3/4.
    Gage Sears took home second in high jump B as he cleared 5-8; followed by Justin Cain in second in pole vault B with a height of 11-0.
    Verbeck claimed second in shot put B with a heave of 49-7; while Ryan Webster finished second in high jump C at 5-6.
    Webster also placed third in long jump B with a mark of 20-8 and Payton DeMay cleared 10-0 in pole vault C for a third-place finish.
    “Josh Beard scared the school record missing it by 3 1/2 feet and the junior record by an inch. He improved his personal best by 2 feet,” said Fredericks. “Ryan Webster has a lot of potential in the long jump and almost jumped 21 feet, and Payton DeMay, a first- time track athlete, jumped in at the pole vault and broke his personal best.”
    Marmion came in fourth in shot put A at 50-09; while Josh Mathis finished fourth in discus C at 110-01.
    Placing fifth in the field were Will Daniels in high jump A at 6-0; Sears in triple jump C at 37-11; and Jordan Mielke in triple jump B at 40-6 1/2.
    Others placing in the field events were: Arthur Atwell, 10th, pole vault A, 10-6; Mielke, long jump A, seventh, 20-2 1/2; Ben Cosgrave, long jump C, eighth, 18-8; and Jacob Eaker, shot put C, seventh, 38-8.
    On the track, the Leafs grabbed 10 Top 5 finishes.
    Mitchell Lamb took home third in the 800-m B run with a time of 2 minutes and 5.87 seconds and the 1600-m C run in 4:49.83; while Andrew Pischke placed third in the 110-m B hurdles in 16.58.
    August Stamp came in third in the 400-m C dash at 53.82; while Chaise Blakley took third in the 800-m C run with a time of 2:06.76, and Daniels finished in third in the 110-m C hurdles with a time of 16.77.
    Page 2 of 3 - Charley Elden finished fourth in the 3200-m B run in 10:50.69; followed by Cosgrave in fourth in the 300-m C hurdles in 44.41.
    “A lot of great things happened, and I am really proud of the kids,” said Fredericks. “Personal bests were being thrown down everywhere I looked. The level of competition was such that you either stepped up to it or had the doors blown off. Our kids did a great job of jumping up to the occasion.”
    Chaise Blakley brought home fifth in the 1600-m B run at 4:46.02; while the 800-m f/s sprint medley of Daniels, Pischke, Erik Sammons and Cosgrave took fifth in 1:43.31.
    Other running results are as follows: Luke Snyder, 100-m A dash, 11th, 12.29 and 200-m A dash, 12th, 25.14; Sammons, 400-m A dash, eighth, 53.95; David Chenoweth, 800-m A run, ninth, 2:05.54 and 1600-m A run, seventh, 4:39.05; and Nick Fox, 3200-m A run, seventh, 10:36.88.
    Also, Mielke, 110-m A hurdles, sixth, 16.26 and 300-m A hurdles, sixth, 41.85; the 4x100-m A relay of Snyder, Beard, Stamp and Ryan Pitra, 14th, 45.72; the 4x200-m A relay of Snyder, Daniels, Sears and Webster, 15th, 1:40.23; and the 4x800-m A relay of Griffin Welfer, Cayson Frerichs, Tony Gatter and Gabe Johnson, sixth, 8:44.09.
    Also, Pitra, 100-m B dash, 13th, 12.23; Beard, 200-m B dash, sixth, 23.73 and 400-m B dash, seventh, 54.01; Welfer, 300-m B hurdles, seventh, 43.51; Stamp, 100-m C dash, seventh, 11.82; Devon Moore, 200-m C dash, ninth, 24.82; Luke Johnson, 3200-m C run, seventh, 11:19.94; and the 4x400-m A relay of Sammons, Welfer, Stamp and Chenoweth, 10th, 3:37.79.
    Geneseo F/S Invite
    The Geneseo freshman/sophomore track team captured first-place honors at the Geneseo F/S Invite April 29.
    Freshman event results are as follows:
    100-m dash: Kris Nguyen, fifth, 12.14 and Devon Moore, 15th, 12.93.
    200-m dash: Nguyen, sixth, 26.51 and Logan Weber, eighth, 26.79.
    400-m dash: Moore, sixth, 1:02.55 and Chase Boone, ninth, 1:06.95.
    800-m run: Cayson Frerichs, third, 2:12.12 and Charlie Schlindwein, fourth, 2:21.69.
    1600-m run: Luke Johnson, third, 5:09.59.
    3200-m run: Nathan Soria, first, 11:14.80 and Luke Johnson, second, 11:21.77.
    110-m hurdles: Andrew Pischke, first, 16.12 and Ben Cosgrave, second, 16.47.
    300-m hurdles: Cosgrave, first, 43.92 and Pischke, second, 45.28.
    Pole vault: Jacob Verplaetse, second, 8-6.
    Long jump: Cosgrave, fourth, 17-6 1/2 and Dalton Stamp, 14th, 12-8 1/2.
    Triple jump: Pischke, second, 37-8.
    Shot put: Zach Humphrey, fifth, 34-3 and Hunter Girten, seventh, 31-5.
    Discus: Dylan Decker, fourth, 99-9 and Girten, sixth, 84-5.
    Sophomore event results are as follows:
    100-m dash: Erik Sammons, seventh, 12.09 and Spencer Robertson, 11th, 12.44.
    200-m dash: Robertson, eighth, 26.11.
    400-m dash: Sammons, second, 54.27.
    Page 3 of 3 - 800-m run: Gabe Johnson, fifth, 2:15.00.
    1600-m run: Charley Elden, fifth, 5:01.35.
    3200-m run: Elden, second, 10:44.53 and Nathan Konvicka, sixth, 13:24.08.
    110-m hurdles: Will Daniels, first, 16.75 and Ryan Hartsock, third, 18.06.
    300-m hurdles: Hartsock, fourth, 47.93.
    High jump: Daniels, first, 6-3.
    Pole vault: Arthur Atwell, first, 10-0 and Keegan Banister, second, 9-0.
    Long jump: Sammons, first, 17-8 3/4 and Hartsock, fifth, 16-2 3/4.
    Triple jump: Daniels, second, 38-1.
    Shot put: Josh Mathis, third, 38-1 and Griffin Fleming, sixth, 35-01.
    Discus: Fleming, second, 115-07.
    4x100-m relay of Pischke, Cosgrave, Robertson and Daniels, third, 47.15.
    4x200-m relay of Nguyen, Robertson, Weber and Humphrey, seventh, 1:49.58.
    4x400-m relay of Frerichs, Sammons, Gabe Johnson and Keith Elden, fifth, 3:52.50.
    4x800-m relay of Frerichs, Maguire Hoon, Charlie Schlindwein and Gabe Johnson, fifth, 9:13.31.
    The Leafs will be in action today at 4 p.m. at the Pekin Invite.

        calendar