The Maple Leafs scored points in 48 out of 50 events to finish runner-up at the Silver Streak ABC Invitational on April 13.

The Maple Leafs scored points in 48 out of 50 events to finish runner-up at the Silver Streak ABC Invitational on April 13.

Geneseo swept the 300-hurdles competition in the ABC format competition.

In the Class A hurdles, the Leafs’ Reed Vanderheyden won the 300-meter hurdles in 37.94 narrowly missing his school record of 37.86.

Vanderheyden was runner-up in the Class A 110 hurdles with a time of 14.91.

Colton Pischke was the title winner of the Class B 300 hurdles with a time of 41.95.

The Leafs’ Andrew Pischke made his return to the hurdles event with a victory in the Class C race in 41.59.

Andrew Pischke added another win in the Class C 110 hurdles in 15.15.

Geneseo’s Nick Swartzendruber was the champion of the Class A 400 race in 50.53, and he added a fourth-place time of 23.39 in the Class A 200 competition.

The Maple Leafs’ Matthew Ganson, Frerichs, Kyle Sellers and Swartzendruber teamed up to earn top honors in the Class A 4x400 relay in 3:32.4.

Geneseo’s Noah Sebastian, Andrew Benhart, Sellers and Swartzendruber nabbed the title in the Class A 4x800 relay in 8:27.0.

Dalton Stamp, Vanderheyden, Weber and Colton Pischke finished runner-up in the Class A 4x100 relay in 45.11.

Geneseo’s Raymond Venneberg won the Class A pole vault clearing 11’.

Frerichs added a runner-up finish in the Class A 800 in 2:01.2, and Nathan Soria was runner-up in the 3200 Class a race in 10:52.2.

The Leafs’ Benhart took third in the Class A 1600 in 4:49.6, and Zach Humphrey was third in the discus with a distance of 126’5”.

Nathan Lambert came in third in the Class A high jump clearing 5’8”, and Ryver Griffin nabbed third in the Class A triple jump with a distance of 41’5.5”.

Sellers won the Class B 400 dash in 53.18, and Colton Pischke won the Class B 100 hurdles in 15.56.

Brandon Ramos won the 3200 title (10:51.2) in the Class B race, and Kaleb Decker won the 3200 Class C title in 11:29.9.

Geneseo’s Nathan Carroll, Lambert, Griffin and Jordan Seeley won the Class B 4x400 relay in 3:43.5.

Geneseo’s Ganson won the Class C 400 in 54.97, and Jack Morrell won the Class C pole vault clearing 9’6”.

The Maple Leafs 4x200 relay team of Carroll, Keegan Minnaert, Jordan Seeley and Ben Cosgrave won the Class B race in 1:37.5.