Miller, Gradert claim grand championships in 4-H swine show

Mindy Carls
Jaidyn Miller of Sheffield, a member of the Annawan All-Stars, shows the grand champion market barrow at the 4-H swine show on Thursday, June 24.

Jaidyn Miller of Sheffield showed the grand champion barrow in the 4-H swine show on Thursday, June 24, at the Henry County Fair.

The reserve champion barrow belonged to Tyler Gradert of Geneseo.

Miller is a member of the Annawan All-Stars, and Gradert is a member of the Geneseo Jr. Leaders.

Each 4-H’er received one blue ribbon, unless noted otherwise in parentheses.

Showmanship

Ken Urban Premiere Swine Showmanship Award, Tyler Gradert; senior showmanship champion, Grant DeSplinter, Geneseo, Atkinson Boosters; junior showmanship champion, Kylie Buysee, Geneseo, Atkinson Boosters; novice showmanship champion, Jaidyn Miller.

Market barrows

Champion lightweight barrow, Adam Gradert, Geneseo, Geneseo Jr. Leaders; reserve champion lightweight barrow, Kaleb Decker, Atkinson, Atkinson Boosters.

Champion middleweight barrow, Jaidyn Miller; reserve champion middleweight barrow, Blake Roselieb, Annawan, Annawan All-Stars.

Champion heavyweight barrow, Tyler Gradert; reserve champion heavyweight barrow, James Dobbels, Cambridge, Cambridge Champs.

Annawan All Stars, Matthew Franks (4), Bailey Roselieb (3) and Blake Roselieb (4), all of Annawan; Jaidyn Miller (3); and Fayth Koning-Park, no town listed.

Atkinson Boosters, Dylan Decker (2), Kaleb Decker (2), Ethan Hultman (2), Amanda Oldfield (2), and Mallory Park, all of Atkinson; and Kade Buysse, Kylie Buysse (2), Kamber Causemaker (3), McKenzie Davison, Morghan Davison, Grant DeSplinter (2), Charlie Schlindwein (2), and Emma Vandemore (2), all of Geneseo.

Burns Boosters, Calvin Lambert, Carter Lambert, Dalton Spivey, Gunner Spivey and Kristen VanDeVelde, all of Galva.

Cambridge Champs, Adam Brooks (3), Jacob Dobbels (4), James Dobbels (3), Josh Dobbels (2), Jacob Jeffries (3), Austin Reed (2) and Megan Reed (2), all of Cambridge.

Geneseo Jr. Leaders, Adam Gradert (2), Tyler Gradert (2), Connor Luxmore, Taylor VanAntwerp, Aaron Zobrist (2), Abigail Zobrist and Alissa Zobrist, all of Geneseo.

Hooppole Hotshots, Heath Church (2) of Prophetstown; Taylor Miller of Hooppole; and Emily Vandersnick and Kylie Vandersnick, Annawan.

Loraine 4-H Cruisers, Callie Reiling (2) and Cole Reiling (2), both of Atkinson.

Lynox Loyals, Evan Curry (2), Lauren Curry (3), and Owen Curry (2), all of Alpha; Matthew Engnell, Morgan Engnell and Rachel Engnell (2), all of Lynn Center; and David Larson (4) of Woodhull.

Maple Leafs, Kasey Haars (2) and Kolby Haars (2), both of Geneseo.

Red Rangers, Jordan Holke, Amelia Martens, Ben Martens (2) and Wyatt Martens, all of Orion, and Lauren Holke (2), Katie Kibler (2) and Sara Kibler (2), all of Coal Valley.

Rough Riders, Jacob Steele (2) and John Steele, all of Geneseo.

Western Jr. Farmers, Morgan Dahl (2) of Orion; John Fielding, Mary Fielding and Melissa Fielding, all of Lynn Center;

Wethersfield Plow Jockeys, Braeden Winter and Madisen Winter, both of Kewanee.

Market gilts

Champion market gilt, Megan Reed; reserve champion market gilt, David Larson.

Annawan All Stars, Jaidyn Miller.

Atkinson Boosters, Kade Buysse, McKenzie Davison, Grant DeSplinter and Mallory Park.

Burns Boosters, Kristen VanDeVelde.

Cambridge Champs, Jacob Jeffries (2), Austin Reed and Megan Reed.

Geneseo Jr. Leaders, Aaron Zobrist.

Hooppole Hotshots, Heath Church and Taylor Miller.

Loraine 4-H Cruisers, Callie Reiling (2) and Cole Reiling (2).

Lynox Loyals, Morgan Engnell (2) and David Larson.

Maple Leafs, Kasey Haars and Kolby Haars,

Red Rangers, Lauren Holke, Katie Kibler and Sara Kibler.

Rough Riders, Jacob Steele (2) and John Steele (2).

Western Jr. Farmers, Morgan Dahl.

Wethersfield Plow Jockeys, Braeden Winter.

Breeding gilts

Champion breeding gilt, Tyler Gradert; reserve champion breeding gilt, Kylie Buysse.

Annawan All Stars, Matthew Franks (2), Jaidyn Miller, Bailey Roselieb and Blake Roselieb.

Atkinson Boosters, Kylie Buysse and Ethan Hultman.

Cambridge Champs, Adam Brooks, Jacob Dobbels, James Dobbels and Josh Dobbels.

Geneseo Jr. Leaders, Adam Gradert.

Rough Riders, John Steele.

Club exhibit

Champion, Annawan All-Stars; reserve champion, Atkinson Boosters.

Tyler Gradert of Geneseo has the champion breeding gilt at the 4-H swine show on Thursday, June 24, at the Henry County Fair.