NEWS

Rakestraw wins grand champion barrow

Staff Writer
Geneseo Republic
Heath Rakestraw?of Annawan showed the grand champion barrow in the junior swine show on Thursday, June 26, at the Henry County Fair.

Heath Rakestraw of Annawan showed the grand champion barrow at the junior show on Thursday, June 26, at the Henry County Fair in Cambridge.

Trevor Nelson of Annawan drove the reserve grand champion barrow.

The grand champion pair of barrows belonged to Kade Buysse of Geneseo and the reserve grand champion pair to Bryce Walters of Tampico.

Trevor Nelson showed the grand champion market gilt, while Josh Denzer of Kewanee showed the reserve grand champion.

Denzer also had the grand champion pair of market gilts and Rakestraw the reserve grand champion pair.

In the breeding gilt show, Adam Brooks of Cambridge drove the grand champion and Rakestraw the reserve grand champion.

Local finishers in each class are listed below. Fair officials provided results by place rather than by class.

Market Barrows, Single

1st place—Denzer, Brandon LeSage of Kewanee, Rakestraw, Trevor Nelson, Steven Larson of Woodhull, Tyler Gradert of Geneseo, Grant DeSplinter, Kamber Causemaker of Atkinson.

2nd place—Adam Gradert of Geneseo, Mallory Park of Atkinson, Kylie Buysse of Geneseo, Haley Haverback of Atkinson, Taylor Miller of Hooppole, Ryan Giertz of New Windsor, LeSage.

3rd place—Jacob Dobbels of Cambridge, Garret DeSplinter of Geneseo, Blake Roselieb of Annawan, Tanner Nelson of Annawan, Luke Wall of Prophetstown, Kylie Buysse, Garret DeSplinter, Miller, James Dobbels.

4th place—Connor Luxmore of Geneseo, Jacob Dobbels, S. Larson, Rakestraw, Giertz, Bailey Roselieb, A. Gradert, Molly Horsley, David Larson of Woodhull.

5th place—T. Gradert, Lauren Clarke-Holke of Coal Valley, Gabrielle Kubiak of Kewanee (two), Haverback (three), Denzer, Katie Kibler of Coal Valley.

Market Barrows, Pair

1st place—Denzer, A. Gradert, James Dobbels, Haverback, Miller, Kade Buysse.

2nd place—Rachel Engnell of Lynn Center, S. Larson, Giertz, Kubiak, Kibler.

3rd place—Jacob Dobbels, Haverback, Rakestraw, Bailey Roselieb, Blake Roselieb, Megan Reed of Cambridge.

4th place—Ethan Hultman of Atkinson, D. Larson, Andrea Hemphill, Jacob Jefferies of Cambridge, T. Gradert.

5th place—Clarke-Holke, Dylan Decker of Atkinson.

Market Gilts, Single

1st place—Tanner Nelson, Trevor Nelson, Denzer, Jacob Steele.

2nd place—S. Larson, Kubiak, Kasey Haars, Garret DeSplinter.

3rd place—Emma Vandemore of Geneseo, Denzer, Heath Church of Prophetstown, Giertz.

4th place—Kubiak, Church, Grant DeSplinter, Blake Roselieb.

5th place—Miller, Kolby Haars of Geneseo, Bailey Roselieb, Megan Seys of Coal Valley.

Market Gilts, Pair

1st place—Denzer, Rakestraw.

2nd place—Kubiak.

3rd place—James Dobbels, Kolby Haars.

4th place—Jacob Dobbels, Jefferies.

5th place—Kasey Haars, Reed.

Breeding Gilts

1st place—Park, Brooks.

2nd place—Trevor Nelson, Rakestraw.

3rd place—John Steele of Geneseo.

4th place—Jacob Steele, Blake Roselieb.

5th place—Lauren VanDeVelde of Galva, Reed.

Adam Brooks?of Cambridge showed the champion breeding gilt during the junior swine show on Thursday, June 26, at the Henry County Fair.