CROSS-COUNTRY

Here are the Peoria-area cross country runners heading to the 2022 IHSA state finals

Adam Duvall
Journal Star

High school cross country sectionals were this past Saturday with the Illinois High School Association state meet is scheduled for Saturday at Detweiller Park in Peoria.

The top Class 1A six teams and top 10 individuals not on an advancing team qualify for state. For Class 2A and 3A, the top seven finishing teams as well as the top 10 individuals not on an advancing team head to state.

Here is how the Peoria-area runners fared this season:

More:Here are Peoria's 12 breakout runners so far this IHSA cross country postseason

CLASS 1A

At Elmwood

Where: Maple Lane Country Club, Elmwood

Sectional champions: Boys — Normal U-High. Girls — Pleasant Plains

Area advancing schools: Boys — Eureka, El Paso-Gridley, Elmwood/Brimfield. Girls — Eureka, Elmwood/Brimfield, Olympia, El Paso-Gridley.

Individual winners: Boys — Charlie Bardwell (Eureka) 15:33.25. Girls — Louisa Wilson (Williamsville) 17:59.32.

Area advancing individuals: Boys — Sam Springer (Delavan); Brecken Fahrenkrug (Illinois Valley Central); Colin Delagrange (Lowpoint-Washburn/Roanoke-Benson); Joey Bosch (Princeville); Tucker Sennett (Princeville); Ryan Kuhn (Deer Creek-Mackinaw). Girls — Annabelle LaFary (Delavan); Meg Simmons (South Fulton); Emily King (Knoxville); Cassidy Earleywine (IVC); Elly Heineke (L-W/R-B).

Elsewhere

Elijah House of Bureau Valley advanced to state in the boys race at the Oregon Sectional, while both Kennady Anderson from Annawan/Wethersfield and Princeton's Lexi Bohms are both state-bound also out of Oregon.

Preseason's bestThe Peoria area's boys and girls high school cross country runners to know for 2022

Richwoods' Darielle Saintilus finishes 25th in the Class 2A girls cross-country sectional Saturday, Oct. 29, 2022 at Black Partridge Park in Metamora.

CLASS 2A

At Metamora

Where: Black Patridge Park, Metamora

Regional champions: Boys — Morton. Girls — Washington.

Area advancing schools: Boys — Morton, Peoria Notre Dame, Dunlap, Washington. Girls — Washington, Dunlap, Peoria Notre Dame, Morton, Metamora.

Individual winners: Boys — Josh Weeks (Morton) 14:54.09. Girls — Joy Dudley (Morris) 17:16.66.

Area advancing individuals: Boys — Ayden Thompson (East Peoria), Dominic Cantarini (Galesburg); Trae Helwig (Metamora); Carson Cowling (Metamora). Girls — Olivia Knowles (Canton); Darielle Saintilus (Richwoods); Isabella Manley (Limestone).